Narnia Turkey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Narnia Turkey

Narnia Günlükleri

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Günlükler Hakkında

+3
Karamelek
erkanpotter
küp şeker
7 posters
YazarMesaj
küp şeker
Co Admin
 Co Admin
küp şeker

Puan Ver : <div class="js-kit-rating" view="score"path="" title="" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>
Ruh Hali : Günlükler Hakkında Dagini10

Günlükler Hakkında Empty
MesajKonu: Günlükler Hakkında   Günlükler Hakkında Icon_minitimePtsi Ağus. 25, 2008 4:18 pm

Narnia Günlükleri, çocuklar için C.S. Lewis tarafından yazılmış olan yedi kitaplık bir seridir. Çocuk edebiyatının klasiklerinden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda dünya çapında 41 farklı dilde, 100 milyonun üzerinde satarak, yazarın en bilinen çalışması olmuştur.

Günlükler Hakkında Narnia_wardrobe
.S. Lewis tarafından 1949 ve 1954 yılları arasında yazılmıştır ve Paul Baynes tarafından resimlenmiştir. Günlükler’in bugüne dek bir çok alanda (tiyatro, sinema, radyo, televizyon vb.) uyarlaması yapılmıştır. Hikaye, kullandığı Hristiyan temalarına ek olarak, aynı zamanda Yunan ve Roma mitolojisinden de öğeler barındırır. Elbette, İngiltere ve İrlanda’nın peri masallarındaki öğeler de kullanılmıştır.
Günlükler Hakkında Narnia-5

Günlükler, kurgusal bir diyar olan Narnia’nın tarihinde merkezi roller oynamış olan çocukların hikayesini anlatır. Narnia, hayvanların konuştuğu, sihrin yaygın olduğu ve iyinin kötüyle savaştığı bir yerdir. Her bir kitap (At ve Çocuk’u hariç tutarsak) bizim dünyamızdan, Narnia dünyasına, sihirli bir şekilde geçiş yapan ve orada kriz halinde olan ülkeyi kurtarmak için, Aslan isimli bir aslana yardım eden çocukları anlatır.

Orijinal Yayınlanma Sırası:

Aslan, Cadı ve Dolap
Prens Caspian
Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu
Gümüş Sandalye
At ve Çocuk
Büyücünün Yeğeni
Son Savaş

Kronolojik Sıra:

Büyücünün Yeğeni
Aslan, Cadı ve Dolap
At ve Çocuk
Prens Caspian
Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu
Gümüş Sandalye
Son Savaş

Günlükler Hakkında Narnia2
Serinin fanlarının, okuma sırası hakkında farklı fikirleri var. Kitaplar ilk çıktıklarında numaralandırılmamışlardır. İlk Amerikan yayıncı, Macmillan, onları yayınlandıkları sıraya göre numaralandırdı. HarperCollins, 1994 yılında kitapları yeniden bastığında, Lewis’in üvey oğlu olan, Douglas Gresham onları kronolojik sıraya koymayı önermiştir. Bu konu hakkındaki önerisinin gerçekleştirilmesini desteklemek için, Lewis’in, 1957 yılında, annesiyle okuma sırası hakkında tartışma yaşayan Amerikalı bir fanın mektubuna verdiği cevaptan alıntı yapar:

“Sanırım, annenizinkinden çok, sizin okuma sıranıza (yani kronolojik sıra) katılıyorum. Seri, annenizin düşündüğü gibi, yazılmadan önce planlanmamıştı. Aslan, Cadı ve Dolap’ı yazdığımda, devamını yazacağımı düşünmemiştim. Sonra P. Caspian’ı yazdım ve hala daha fazla yazmayacağımı düşünüyordum, Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu’nu yazdığımda, bunun son kitap olduğuna neredeyse emindim. Fakat yanılmışım. Yani belki de, hangi sırayla okuduğunuz çok önemli değildir. Aslında ben, diğer serilerin de okunma sıralarına göre yazıldıklarını düşünmüyorum.”

Günlükler Hakkında Narnia1

HarperCollins’in yetişkin versiyonunda(2005), yayıncı, Copyright sayfasına şöyle bir yazı yazar:

“Büyücünün Yeğeni adlı kitap, Lewis’in Günlükler’e başlamasından yıllar sonra yazılmış olsa da, onun serinin ilk kitabı olarak okunmasını istemiştir. HarperCollins seriyi, Profesör Lewis’in tercih ettiği sırayla sunmaktan gurur duyar.”

Serinin orijinal sıralamasına inanan bazı fanlar, Lewis’in sadece bir çocuğa kibar olmaya çalıştığını düşünüyorlardı, bu yüzden de sıralamayı değiştirmişti. Onlara göre, Narnia’nın sihrinin çoğu, Aslan, Cadı ve Dolap’taki tasvirinden gelir. Dolabın gizemi, bu gizemin ortaya çıkmasından daha önemlidir yani. Bu yüzden okunması gereken ilk kitabın, Büyücünün Yeğeni değil de, bu olması konusunda ısrarcıdırlar.

Sonuç olarak ben, kesinlikle ve kesinlikle orijinal sırayla okunması taraftarıyım. Size iyi okumalar =).
erkanpotter
Moderatör
Moderatör
erkanpotter

Puan Ver :
permalink="">

Ruh Hali : Günlükler Hakkında Asik10

Günlükler Hakkında Empty
MesajKonu: Geri: Günlükler Hakkında   Günlükler Hakkında Icon_minitimePtsi Ağus. 25, 2008 4:37 pm

p.i. saol cnm çoq saoll
http://harrypotterturkey.foruma.biz/
Karamelek
Moderatör
Moderatör
Karamelek

Puan Ver : <div class="js-kit-rating" view="score"path="" title="" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>
Ruh Hali : Günlükler Hakkında Kalbim10

Günlükler Hakkında Empty
MesajKonu: Geri: Günlükler Hakkında   Günlükler Hakkında Icon_minitimePtsi Ağus. 25, 2008 5:39 pm

erkanpotter demiş ki:
p.i. saol cnm çoq saoll
katılıyom gsl paylaşım saol...
~M£Lt£m~
Moderatör
Moderatör
~M£Lt£m~

Ruh Hali : Günlükler Hakkında Anlayi10

Günlükler Hakkında Empty
MesajKonu: Geri: Günlükler Hakkında   Günlükler Hakkında Icon_minitimePtsi Ağus. 25, 2008 8:42 pm

Paylaşım için sağol kanka Wink
Elif=)
Moderatör
Moderatör
Elif=)

Ruh Hali : Günlükler Hakkında Acili10

Günlükler Hakkında Empty
MesajKonu: Geri: Günlükler Hakkında   Günlükler Hakkında Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 12:57 pm

saol özgecim Very Happy
http://www.tvdunyasi.forumr.net
ir&#8364m
Normal Üye
Normal Üye
ir&#8364m

Puan Ver :
path="" title="" permalink="">

Ruh Hali : Günlükler Hakkında Karisi10

Günlükler Hakkında Empty
MesajKonu: Geri: Günlükler Hakkında   Günlükler Hakkında Icon_minitimeC.tesi Ocak 24, 2009 9:51 pm

güzel bu metni çoooook sevdim çünkü;
narnia 7 bölüm olcak daha 5 bölüm daha oynıcak yha acaba bu en son son savaş ta kaç yaşında olucaklar heralde baya yaşlanırlar Very Happy
paylaşım için
çoooooooook
saol
rbkrtnarnia
Normal Üye
Normal Üye
rbkrtnarnia

Puan Ver :
path="" title="" permalink="">

Ruh Hali : Günlükler Hakkında Images12

Günlükler Hakkında Empty
MesajKonu: Geri: Günlükler Hakkında   Günlükler Hakkında Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 1:52 pm

ayyyyyyy bütün bölümler çekilsin artık yaaaa saha fazla nayanamıycam...

Günlükler Hakkında
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-